VELO BARBERA PIEMONTE Pragtfuld fadlagret Barbera fra Piemonte med masser saft og kraft. Her finder du smag af hindbær, solbær, lakrids og brombær. Eftersmagen er fyldig og lang med underliggende fadeftersmag. Fadlagringen giver stor dybde og kompleksitet til smagen. Et Piemonte kup uden lige der er det oplagte valg som årets grillvin. Leveres i flot 6 stk. trækasse.
2020, VELO, Barbera, Piemonte, Italien
kr. 129,00 – kr. 600,00
Beskrivelse
Relaterede varer
-
kr. 220,00
Vinen er lavet på 100% Trebbiano Toscano.
Druerne håndhøstes og gæres spontant, hvor skindet bliver på druerne i fire dage og derefter får de en tur på syv måneder på ståltanke. Vinen er tør, og har en dejlig duft og smag af tørrede appelsinskaller og modne mandariner.
En skøn begynder orangevin, med et godt tanninbid.
Smagen: Appelsin, Fersken, Gult æble, Mandel, Nektariner
-
kr. 485,00
Egen import!
Eperosa er et lille vineri i Barossa, med adgang til nogle af de virkelig gode og gamle vinmarker. Brett Grocke, winemaker, blev kåret til “Winemarker of the year” i 2020. Vi er eneste butik uden for Australien der sælger Brett’s vine.
Stonegarden Shiraz er lavet på 95% Shiraz, 5% Malbec fra Stonegarden, Springton, Eden Valley. Marken blev plantet i 1860’erne til 1950’erne, det er en af Australiens ældste vinmarker.
Vinen bliver presset og kommer direkte i franske fade, hvor den bliver i mindst 15 måneder.
Der er ingen tilsætninger og vinen er ufiltreret.
Dufter af granit, solbær, violer og de franske fade. Smager meget elegant af mørke bær, mineralsk og lette tanniner. Utrolig god balance og en meget intens eftersmag. Er drikkeklar, men kan med fordel ligge i mange år, +20år.
Alkohol 14,9%