6 flasker rødvin, alle i kategorien Blød, rund og dejlig.
6 flasker Blød, rund og dejlig vin FRAGTFRIT!
kr. 696,00
Beskrivelse
Relaterede varer
-
kr. 275,00
Egen import!
Eperosa er et lille vineri i Barossa, med adgang til nogle af de virkelig gode og gamle vinmarker. Brett Grocke, winemaker, blev kåret til “Winemarker of the year” i 2020. Vi er eneste butik uden for Australien der sælger Brett’s vine.
En blend af 60% Grenache fra Stonegarden 1858 marken og Magnolia 1950 plantet med Mataro fra Hoffmann Sand Block, Ebenezer, den blev plantet i år 2000.
Krydret vin, frisk med lette tanniner, meget fyldig i frugten, med ikke tung. En flot forening af Rhone og Barossa.
Alkohol 14%
-
kr. 199,00
Villa Antinori er flot rubinrød. Aromaen er kompleks med hint af vilde bær, blåbær og blommer sammen med antydninger af ristede hasselnødder, krydderier og vanilje. Fyldig og rund på tungen med bløde, fløjlsagtige tanniner og en lang, velsmagende finish.
Druesammensætningen er Sangiovese, Cabernet Sauvignon, Merlot
-
kr. 485,00
Egen import!
Eperosa er et lille vineri i Barossa, med adgang til nogle af de virkelig gode og gamle vinmarker. Brett Grocke, winemaker, blev kåret til “Winemarker of the year” i 2020. Vi er eneste butik uden for Australien der sælger Brett’s vine.
Stonegarden Shiraz er lavet på 95% Shiraz, 5% Malbec fra Stonegarden, Springton, Eden Valley. Marken blev plantet i 1860’erne til 1950’erne, det er en af Australiens ældste vinmarker.
Vinen bliver presset og kommer direkte i franske fade, hvor den bliver i mindst 15 måneder.
Der er ingen tilsætninger og vinen er ufiltreret.
Dufter af granit, solbær, violer og de franske fade. Smager meget elegant af mørke bær, mineralsk og lette tanniner. Utrolig god balance og en meget intens eftersmag. Er drikkeklar, men kan med fordel ligge i mange år, +20år.
Alkohol 14,9%
-
kr. 165,00
En relativ kold forsommer med meget nedbør gav en reduceret frugtsætning. Sommeren var væsentlig køligere end normalt og resulterede derfor i en sen høst med noget lettere smagsnoter i druerne.
Druer: 100 % Rondo
Vinifikation: 24 måneder på brugt amerikansk barrique
Passer godt til: Gris, Vildt, Tapas, Ost
