Yoga te er en økologisk luksus krydderiblanding, eller urtete om man vil, til brygning af te uden koffein. Blandingen indeholder kanel, kardemomme og ingefær. Man kan med fordel tilføje eksempelvis en sort Assam te for at få en kraftig chai-blanding.
Østerlandsk Tehus, Yoga Tea, Dåse, 125g, ØKO
kr. 145,00
Beskrivelse
Relaterede varer
-
kr. 49,00 – kr. 245,00
En dejlig og karakterfuld Darjeeling Second Flush. Fin aromatisk blomsterpræg. Typisk Darjeeling med mange grønne blade. Lysgylden farve i koppen. Darjeeling distriktet ligger for foden af Himalaya bjergene i højder mellem 2000 til 3000 meter over havet. Darjeeling anses af mange for at være det fineste mærke blandt de fermenterede teer. Med et behageligt klima året rundt, og med temperaturer på højst 30↑8C om sommeren og minimum 1°C om vinteren, generøs regn og tåge, samt en overskyet himmel, der jævnligt brydes af stærk solskin er der her de bedste betingelser for Dajeeling te.
-
kr. 45,00 – kr. 225,00
Sammensat af Ceylon te, Assam te og Kenya te, fåes en kraftig og velsmagende te. En klassisk sammensat te, som gerne drikkes med lidt mælk. Findes tradionelt på de engelske “five-o´clock tea” borde, da teen er både kraftig i smagen og går fint i spænd med lidt godt at spise før “dinner” tid.
-
kr. 49,00 – kr. 245,00
Velsmagende te med en blid og maltet smag. Er ikke så mættende. Anhui provinsen er en af de mindste provinser i Kina. Den rækker i terræn fra fra fladlandet i nord til bjergene i syd. Keemun teerne produceres i den sydligste del Qimen County, hvor vækstforholdene er ideel til sort te. Der er en gennemsnitlig højde på 400 meter over havets overflade og et tempereret klima med meget nedbør. De te-voksende områder er ofte indhyldet i skyer og den tætte skov tjener med at opretholde en høj luftfugtighed.
Prisen er pr. 100g
